Pałac biskupów krakowskich

Zabytki Kielc są w dużej części związane ze znajdującą się w tym mieście siedzibą biskupią, wokół której przez około sześćset lat toczyło się życie Kielczan.

Pozostałością po wzniesionej na Wzgórzu Katedralnym rezydencji biskupa jest, zachowany do dziś w znakomitym stanie, pałac. Ufundował go w latach 1637-1644 kanclerz wielki koronny, biskup krakowski Jakub Zadzik.

W końcu XVIII wieku pałac przeszedł na własność państwa, ale biskupi w dalszym ciągu mogli go zamieszkiwać.

W 1816 roku w północnym skrzydle gmachu otworzono pierwszą w Polsce uczelnię techniczną – Akademię Górniczą. Jej działalność trwała jednak zaledwie 10 lat.
Pałac biskupów krakowskich

W 1866 roku władze rosyjskie przekształciły biskupią rezydencję w siedzibą władz Guberni Kieleckiej.

I wojna światowa przyniosła kolejne zmiany. W 1914 roku w pałacu znajdowały się Komisariat Wojsk Polskich w Kielcach i kwatera główna Józefa Piłsudskiego. Następnie mieścił się tu Urząd Wojewódzki, a obecnie – muzeum.

Imponujący dwukondygnacyjny pałac z czterema sześciobocznymi wieżami, dużym dziedzińcem z przodu i pięknym ogrodem z tyłu, zaprojektował prawdopodobnie włoski architekt Tomasz Poncino.

Frontowa, składająca się z trzech arkad, loggia, udekorowana jest trzema herbami: Trzema Koronami (herbem Kapituły Królewskiej), Orłem ze snopkiem (królewskim godłem, połączonym z herbem Wazów) i Korabem (herbem Jakuba Zadzika).

Od 1971 roku w budynku, ajki zajmuje Pałac Biskupów Krakowskich mieści się Muzeum Narodowe w Kielcach.

Zbiory muzeum obejmują:

  • wnętrza zabytkowe (ekspozycja zajmuje aż trzynaście sal; w jej skład wchodzą elementy wystroju wnętrz i przedmioty, pochodzące z XVII-XVIII wieku)
  • dawne uzbrojenie (obejmuje kilkadziesiąt eksponatów, w tym między innymi napleczniki zbroi i rapiery z XVI/XVII wieku, szable kawaleryjskie (produkowane w Kielcach) i liczne przykłady broni wschodniej)
  • Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego (obejmuje ono trzy pomieszczenia, w których w sierpniu i wrześniu 1914 roku mieściła się kwatera główna Józefa Piłsudskiego)
  • ogród włoski (ostateczny projekt jego rekonstrukcji, autorstwa prof. Janusza Bogdanowskiego, zrealizowany został dopiero w 2003 roku; wokół ozdobnego, geometrycznego ogrodu kwiatowego posadzono jabłonie. Całość natomiast otoczono alejami grabowymi)
  • galerię malarstwa polskiego i sztuki zdobniczej (obejmuje ona dzieła z okresu od XVII do początków XX wieku)
  • kolekcję sztuki współczesnej (zajmuje ona trzy sale; Sala Art Deco to miejsce, w którym znaleźć możemy prace, nawiązujące do folkloru narodowego (głównie zakopiańskiego). W Sali Formistów i Niezależnych znajdują się pierwsze przejawy polskiej awangardy, w tym obrazy Stanisława Ignacego Witkiewicza. W Sali i Korytarzu Kolorystów & Awangardy obejrzeć można natomiast prace dojrzałej polskiej awangardy oraz przełomu kolorystycznego)

Wszystkie ekspozycje oglądać można od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz