Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach to atrakcja nie tylko dla najmłodszych. W zabytkowym budynku dawnych hal targowych, na 631 metrach kwadratowych podziwiać można największą w Polsce kolekcję historycznych i współczesnych zabawek.
Muzeum w Kielcach jest jednak nie tylko największe, ale też najstarsze w naszym kraju. Powstało w 1979 roku i po wielu perypetiach związanych ze zmianami siedziby, w 2006 roku rozgościło się wreszcie w, przekazanym przez prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, budynku dawnych hal targowych stając się jednym z niewielu takich miejsc w Polsce.
Dlaczego właśnie Kielce? Ziemia Kielecka po II wojnie światowej należała do przodujących ośrodków branży zabawkarskiej w Polsce. Prężny rozwój zabawkarstwa na Kielecczyźnie doprowadził w latach siedemdziesiątych do założenia w Kielcach Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich, który sprawował pieczę nad działalnością ponad 80% polskich producentów zabawek.
Najnowszą wystawą stałą, prezentowaną przez Muzeum Zabawy i Zabawek jest „Miasto zabawek”, które uraduje serca nawet najbardziej wymagających gości. Zwiedzający mogą tu, wsłuchując się w odgłosy miasta i spacerując po prawdziwym ulicznym bruku, pod światłowodowym, rozgwieżdżonym niebem, podpatrywać życie zabawek zamieszkujących piękne, stylowe kamieniczki. Atrakcją wystawy jest kącik fotograficzny, w którym można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie i odebrać je przy wyjściu w kasie muzeum.
Ostatnią część ekspozycji stanowi sala zabaw. Zwiedzający mogą tam pobawić się replikami zabawek prezentowanych na wystawie.
Wielką zaletą wystawy jest jej interaktywna forma i piękna oprawa plastyczna. Goście mogą nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć prezentowanych eksponatów. Dzieciom umożliwi ona kontakt z niedostępnymi już w sprzedaży zabawkami, a dorosłym – powrót do dzieciństwa. I jednym, i drugim zapewni natomiast ogrom radości.
Muzeum Zabawek i Zabawy, oprócz tradycyjnego zwiedzania, zachęca także dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów do uczestnictwa w interesujących lekcjach muzealnych. Dotyczą one artystycznych metod zdobniczych, sztuki origami, historii gier planszowych i zabawek, itd. Lekcje są odpłatne – 4 zł od dziecka.
Muzeum odwiedzać można codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 9.00 – 17.00.