GeoPark Kadzielnia

Kadzielnia – wzgórze stanowiące rezerwat przyrody nieożywionej, który, co zupełnie niezwykłe, znajduje się niemalże w samym centrum Kielc. Najwyższym wzniesieniem jest Skałka Geologów, którą od reszty wzgórza oddziela głębokie wyrobisko dawnego, zalewanego przez wody podziemne kamieniołomu (od XVII wieku wydobywano tam między innymi skały wapienne).

Skarbem rezerwatu są skamieliny koralowców, ryb pancernych i innych zwierząt morskich, pochodzące sprzed 350 milionów lat. W parku znajdują się liczne, prowadzące pośród skał alejki spacerowe. Zbudowano także kilka tarasów widokowych, w których podziwiać można niezwykłe, rzadkie okazy występującej tu roślinności.

U stóp Kadzielni znajdują się park rekreacyjny oraz amfiteatr. Amfiteatr od lat służył zarówno mieszkańcom Kielc, jak i turystom, jako miejsce licznych imprez kulturalnych. W 2004 roku ogłoszono konkurs na projekt jego przebudowy. Prace trwały rok i kosztowały 19,5 mln zł, z czego ponad 12 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zmodernizowany amfiteatr jest największym takim obiektem w Polsce i spełnia wszelkie wymogi nowoczesnych widowisk artystycznych. Scena amfiteatru ma aż 1200 metrów kwadratowych, a widownia obliczona jest na 5,5 tysiąca widzów. Amfiteatr posiada ruchomy dach, który w razie potrzeby można rozwinąć nad widzami.

Ponadto, Kadzielnia to jedno z najważniejszych na Kielecczyźnie miejsc, w którym tak licznie występują jaskinie. Na terenie rezerwatu i w jego bezpośredniej okolicy znajduje się ich ponad dwadzieścia. Siedem lat temu władze GeoParku rozpoczęły prace nad połączeniem trzech jaskiń: Szczeliny, Prochowni i Odkrywców i udostępnieniu ich zwiedzającym.

Do tej pory udało się utworzyć siedemdziesięciometrową podziemną trasę, powstałą z połączenia Prochowni i Jaskini Odkrywców. W ciągu zaledwie dwudziestominutowej wędrówki, entuzjaści jaskiń podziwiać mogą rzeczy absolutnie niezwykłe: kras kopalny sprzed 200 milionów lat, skały wapienne sprzed 380 milionów lat oraz nacieki sprzed 1,2 milionów lat. Fascynujące są także zatopione w skale kości nietoperzy.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających, dla których niestraszna jest mocno ograniczona przestrzeń, są wąskie, ciasne przejścia, przez które trzeba się przeciskać i niskie korytarzyki, w których trzeba się schylać.

Kieleckie jaskinie cieszą się ogromnym powodzeniem. Można je zwiedzać bezpłatnie, w sześcioosobowych grupach, dwa razy w tygodniu: w soboty (w godzinach 8:00 – 10:00) i środy (w godzinach 14:00 – 16:00).

Kielecki GeoPark zamierza wprowadzić opłaty za zwiedzanie dopiero po oddaniu do użytku całej, planowanej na 140 metrów, trasy. Wtedy też GeoPark ma szansę stać się jednym z najciekawszych tego typu miejsc w Polsce.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz