Chęć zakup domu trzeba zestawić z naszymi możliwościami finansowymi. Nie zawsze możliwa jest realizacja tego marzenia. Brak środków oraz niska zdolność kredytowa ostatecznie uniemożliwiają zakup takiej nieruchomości. Jednak najnowsze statystyki wskazują, że czterdzieści procent zainteresowanych domem na sprzedaż planuje wydać na niego nie więcej niż 200 tys. złotych. Niski budżet może mocno ograniczyć pole manewru przy takiej inwestycji. Za niewiele ponad stumetrowy dom w okolicach Kielc trzeba zapłacić około 300 tys. zł. A to nie jest najdroższy region pod względem nieruchomości jednorodzinnych, trzeba pamiętać, że im bliżej większego miasta, tym drożej.
Do zakupu domu trzeba podjeść racjonalnie. Nie należy za wszelką cenę poszukiwać drogiej nieruchomości, gdy dostępne fundusze pozwalają jedynie na bardzo małą, położoną na peryferiach miastach. Bezpieczniej będzie poszukać wtedy przestronnego mieszkania w kamienicy, by nie żałować tak poważnej decyzji. Z analiz wynika, że zaledwie 8 procent oferowanych do sprzedaży domów kosztuje do 200 tys. zł. To dowodzi dużych kłopotów ze znalezieniem lokalu w takiej cenie. Poza tym większość tanich domów jednorodzinnych wymaga remontu lub nie ma dobrej drogi dojazdowej. Powyższe argumenty dla niektórych osób są wystarczające, dlatego zdają sobie sprawę, że zakup domu to koszt w granicach 400 tys. złotych.
Większy kapitał pozwala na poszukiwanie nowoczesnego domu w modnej dzielnicy i ze wszelkimi udogodnieniami. Automatyczne otwieranie drzwi i okna, energooszczędne ogrzewanie czy domowa sauna to dodatki, które większość chciałaby mieć w swoim gniazdku. To jednak prawie dwukrotnie podnosi cenę nieruchomości. Najmniejszy popyt jest natomiast na imponujące wille, których cena osiąga magiczne sześć zer. Przepiękny dom pod klucz, gotowy do zamieszkania słono kosztuje, ale na każdym zrobi wrażenie. Doskonała elewacja, mnóstwo przestrzeni, wyposażenie na najwyższym poziomie oraz idealny ogród to standardy przy każdej rezydencji za milion złotych.